HomeFlaş HaberFarabi Üniversitesi Dünyadaki ilk şubesini Haliç Üniversitesinde açtı

Farabi Üniversitesi Dünyadaki ilk şubesini Haliç Üniversitesinde açtı

Farabi Üniversitesi Dünyadaki ilk şubesini Haliç Üniversitesinde açtı

Farabi Üniversitesi ilk yılında yaklaşık 3 Bin öğrenci hedefliyor.
Dünyanın sayılı üniversitelerinden olan World University Rankings’te 175. sırada olan Farabi Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ile iş birliğine imza attı. Önceki gün Haliç Üniversitesi’nin 5. Levent yerleşkesine Farabi Üniversitesinin Türkiye temsilciliği açıldı. Açılışa Haliç Üniversitesi mütevelli heyet başkanı Naci Topsakal, Farabi Üniversitesi rektörü PROF.DR. CANSEYİT TÜYMEBAYEV, Kazakistan Fahri Konsolosu ve GrainTürk Yönetim Kurulu başkanı Murat İçcan, Haliç Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Zafer Utlu gibi isimler katıldı. Toplu olarak kurdela kesimi yapıldıktan sonra sırasıyla konuşmalar yapıldı. 

Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Naci Topsakal ” Yaklaşık bir yıldır yaptığımız görüşmeler sonrasında güzel bir işbiliğine ilk adımlarımızı attık. İki ülke için insanlarımıza fevkalade hayırlı işlere imzalar atacağız.”dedi. Farabi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev konuşmasında ” Kazakistan ve Trükiye’in stratejik iş birliklerinden eğitim kısmını hayata geçiriyoruz. İki ülkeyi birbrine yaklaştıracak, ilim ve blim alanından birlikte önemli işler yapmamıza vesile olacaktır. 1934 yılında açılan Farabi Üniversitemiz yaklaşık 30 Bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Dünyada Türk ve İslam aleminin en başarılı üniversiti olarak yer almaktayız. Hedefimiz dünyada ki en iyi 120 üniversitenin arasına girmektir. Üniversitemizde 50 farklı ülkeden yaklaşık 3000 yabancı öğrenci bulunmaktadır. Her sene Türk öğrencilerimiz sayısı artması, öğrencilerin Kazak ve üniversitemizin eğitim sistemine güvenini göstermektedir. 2025 yılına kadar farklı 10 ülkede Farabi Üniversitesinin şubelerini açmayı hedefliyoruz. Daha fazla ülkeden talep almamıza rağmen ülkemiz olan kardeş ülkemiz olan Asya ve Avrupa’nın kültür ve ticari başkenti olan İstanbul’da açmayı tercih ettik. Haliç Üniversitesi ile yaptığımız iş birliğinde dünyanın farklı yerlerinden öğrencilerimizle önemli işbirlikleri yapacağız. Farabi Üniversitesi olarak iki ülkeye hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Kazakistan Fahri Konsolosu ve GrainTürk Yönetim Kurulu Başkanı Murat İçcan konuşmasında ” Bu 21. yüzyıl inşallah Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerin yüzyılı olacaktır. Bu birliktelik için çok çaba sarfettik. Çin atasözünden söylendiği gibi  “Bir yıl sonrasını düşünüyorsan buğday ek, on yıl sonrası için ağaç dik, yüz yıl sonrayı düşünüyorsan, insan yetiştir.”derler. Bu düşünce ile çıktığımız hedefler doğrultusunda dünyanın 175. sırasından olan Farabi Üniversitesi ve Haliç Üniversitesinin bu güzel işbirliğiyle birlikte hepimize hayırlı uğurlu olur.”dedi.


Kurdela kesimi sonrası Canseyit Tüymebayev, Naci Topsakal, Murat İçcan hem kendileri hem de açılışa katılan konuklarla sınıfları gezdi. Farabi Üniversitesi açılış yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilimşer Fakültesi gibi başlıca fakülteler Haliç Üniversitesi’nin 5. Levent’te ki kampüsünde öğrencilerine eğitim verecek. Farabi Üniversitesi ilk yılında Türkiye’de yaklaşın 3 Bin yabancı öğrenciye eğitim vermeyi hedefliyor. Önümüzdeki seneden itibaren yaklaşık Bin Türkiye vatandaşı öğrenciyi de Kazaktistan Almata’da ki 30 Bin öğrenci kapasitesi olan Farabi Kazak Milli Üniversitesinde eğitim vermeyi planlıyor.