HomeFlaş Haber Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay paylaştı! Deprem ölü sayısı ve yaralı sayısı ile ilgili bilgi açıklandı

 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay paylaştı! Deprem ölü sayısı ve yaralı sayısı ile ilgili bilgi açıklandı

 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay paylaştı! Deprem ölü sayısı ve yaralı sayısı ile ilgili bilgi açıklandı

Depremdeki ölü sayısı ve yaralı sayısı hakkında gelişmeler gündeme geldi. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır ve Kilis olmak üzere 10 ilde hissedildi. Deprem sonrasında ölü ve yaralı sayısı ile ilgili bilgi geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, can kaybı ve yaralı sayısı hakkında açıklama yaptı. Peki depremde kaç kişi öldü ve yaralı sayısı nedir? İşte 6 Şubat’ta yaşanan depremle ilgili son dakika gelişmeleri…

Deprem ölü sayısı ve yaralı sayısı ile ilgili bilgi açıklandı. Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,4 büyüklüğündeki deprem 10 ilde hissedildi. Deprem sonrasında artçı depremler oldu. Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde deprem hissedildi. Peki depremde kaç kişi öldü? Depremde kaç kişi yaralandı?

DEPREM ÖLÜ SAYISI VE YARALI SAYISI SON DAKİKA GELİŞMELERİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, deprem konusunda açıklama yaptı. Oktay; “Büyük ölçekli, şiddeti çok yükse ve 10 ilimizi etkileyen bir deprem. Cumhurbaşkanımız olayı birebir takip etmektedir ve yönetmektedir.İlk etapta vefat, yaralı ve enkazlarla ilgili bilgi vereceğim. Kahramanmaraş’ta 70 vatandaşımızı kaybettik. Hatay’da 4 kişi vefat etti. Osmaniye’de 20 kaybımız var. Adıyaman’da 13 kaybımız var. Diyarbakır’da 14 kaybımız var. Urfa’da 18 kaybımız var. Antep’te 80 kişi hayatını kaybetti. Adana’da 10 kaybımız var. Malatya’da 47 kaybımız var. Toplam itibarı ile 284 vefatımız var. 2323 yaralımız var.” dedi.

AFAD’DAN İLK AÇIKLAMA

AFAD şu açıklamayı yaptı; “Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 42 artçı deprem meydana gelmiştir.Deprem; Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedilmiştir.SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır.Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin seviyesi 4. seviye olarak ilan edilmiş olup illerimizde ve Başkanlık AFAD merkezinde tüm afet grupları toplanmıştır.Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur. Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere; Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen ekipleri taşımak üzere 2 adet uçak görevlendirilmiştir.Tüm il AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmiştir.Gelişmeleri takip ediyoruz.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”