HomeMagazinSEYFİ DURSUNOĞLU’NUN YEĞENLERİ VASİYETE İTİRAZ ETTİ!

SEYFİ DURSUNOĞLU’NUN YEĞENLERİ VASİYETE İTİRAZ ETTİ!

SEYFİ DURSUNOĞLU’NUN YEĞENLERİ VASİYETE İTİRAZ ETTİ!

Huysuz Virjin karakterini yaratan Seyfi Dursunoğlu, geçtiğimiz yıl temmuz ayında hayatını kaybetmişti. Mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bırakan Seyfi Dursunoğlu’nun vasiyetine, yeğenleri itiraz etti. Dursunoğlu’nun yıllar önce bir röportajında, “Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz” dediği sözler yeniden gündeme geldi.

Huysuz Virjin tiplemesiyle hafızalara kazınan Seyfi Dursunoğlu, 17 Temmuz 2020’de 87 yaşında hayatını kaybetti. Vefatından yıllar önce vasiyetnamesini hazırlatan sanatçı, Üsküdar’daki eviyle bankadaki yüklü miktarda birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bıraktı.

İTİRAZ GELDİ
Dursunoğlu’nun vefatının ardından vasiyetini yasal mirasçılarından çoğu onayladı. Ancak yeğenlerinden Evren Saydan ve Erhan Saydan itiraz ederek dava açtı. Anadolu Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, mart ayında görülecek.

ÇYDD avukatı Sedat Durna, konuyla ilgili şunları söyledi; “Seyfi Bey’in vasiyeti, aynı gün sağlık raporu alınarak noterde yapılmıştır. Bu, en güçlü, en sağlam vasiyet şekillerinden biridir. 10 yasal mirasçıdan beşi, vefat sonrası vasiyeti onayladı. Üç mirasçısı yasal olarak kabul etti. Ancak iki yeğeni Evren Saydan ve Erhan Saydan itirazda bulundu.”

“Noterde yapılan vasiyetin tanıklarının yaşlı olduğunu, orada bulunanlardan birinin de dernekte çalıştığını iddia ettiler” diyen Durna, “Fakat bunlar somut bir iptal sebebi değil. Davaya mart ayında başlanacak” açıklamasını yaptı.

“YEĞENLERİ PAY İSTİYOR”
Seyfi Dursunoğlu’nun mirasının henüz derneğe geçmediğini de belirten Durna, şöyle konuştu; “Vasiyet kanuni olarak derneğe geçmedi. Yeğenleri 10’da bir oranında pay istiyor. Ancak rahmetli Seyfi Bey’in ‘Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz, bir şey verilmesin’ şeklinde açıklamaları var. Sanırım onlar ‘Bu dava uzun sürer, biz de ÇYDD ile masaya oturur bir şeyler alırız’ diye düşünüyor. Ama ellerinde somut bir iptal nedeni yok. Zaten biz de dernek olarak öyle bir şey yaparsak, Seyfi Dursunoğlu’na ihanet emiş oluruz. Bu süreç belki hukuki olarak 4-5 yıl devam eder ama yeğenlerinin bir hak durumu olamaz.”

“DOĞRUSUNU YAPTI”
Seyfi Dursunoğlu’nun avukat olan yeğeni Gizem Özköseoğlu, sanatçının cenaze töreninde vasiyetiyle ilgili şöyle demişti; “Biz ailesi olarak tüm dileklerini yerine getireceğiz. Vasiyetine karşı herhangi bir itirazda bulunmayacağız. Bize herhangi bir şey bırakmaması bizi üzmedi, dayımız doğrusunu yaptı. Aile olarak onunla gurur duyuyoruz.”

DOĞRUSUNU YAPTI