HomeMagazinGÜZELLİK ADINA SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

GÜZELLİK ADINA SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

GÜZELLİK ADINA SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Op.Dr. Ercan DEMİRBAĞ bilgilendiriyor.

Botulinum Toksin uygulamasında, halk arasındaki adıyla botoks uygulamasında kullanılan madde bir bakteri tarafından salgılanan proteindir. Bu madde, sinirlerden kaslara olan uyarıyı geçici bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Böylece üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Botoks, ilk olarak kas hastalıklarının tedavisi amacıyla kullanılmaya başlanmış olup yıllar içinde estetik amaçlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Estetik amaçlı uygulamalardaki kullanımı tedavi amaçlı kullanımının çok çok ötesine geçmiştir.

Dolgu uygulamasında kullanılan farklı formüle sahip maddeler vardır. Ancak bu dolgu maddelerinden en çok kullanılanı hyalüronik asittir. Cilt yaşlandıkça vücudumuzda bulunan kollajen, elastin ve hyaluronik asit miktarı azalır. Dolgu uygulaması ile azalan bu maddelerin bir kısmını yerine koyarız. Bu uygulama iğne ile ihtiyaç duyulan bölgelere direkt olarak dolgu maddesinin verilmesi şeklindedir. Dolgu maddesi temelde jel kıvamında bir madde olup yoğun olarak su tutulumunu sağlar.

Botoks-dolgu uygulamalarında ehil olmayan ellerde çok fazla sayıda istenmeyen etki-komplikasyon görülebilir. Bunlar kısaca; uygulama sonrası asimetri, beklenen etkinin görülmemesi, beklenen etkinin çok daha kısa sürmesi, düşük kalite ya da sahte ürün kullanımına bağlı basit bir kaşıntıdan hayati risk içeren anaflaksiye kadar değişen düzeyde allerji, uygulama bölgesinde basit bir enfeksiyondan görme organımız gözün kaybına varacak periorbital selülite kadar değişen düzeyde enfeksiyon, göz kapak düşüklüğü, doku kangreni, körlük ve hatta ölüme neden olabilmektedir.

Botoks-dolgu uygulamaları tüm dünyada ameliyat dışı estetik müdahaleler arasında en sık uygulanan işlemlerdir. Böyle olunca da ehil olmayan birçok kişi ve meslek grubu bilmediği, eğitimini almadığı bu uygulamaları yapmaya çalışmaktadır.  Günümüzde botoks ve dolgunun ehil olmayan birçok kişi ve meslek grubu tarafından yapılmaya çalışıldığını görmekteyiz. Bu uygulamalar iğnelerle hedef alanda cilt altına uygulanmaktadır. Estetik amaçla uygulanan bir müdahale olsa da sonuçta kişiye bir ilaç enjekte edilmektedir. Bir kuaföre, bir estetisyene, ya da elinde çantayla gezen ne olduğu belirsiz bir kişiye gidip penisilin iğnesi yaptırmıyorsanız botoks-dolgu uygulaması da yaptırmamalısınız. Masum olarak değerlendirilen, güzel görünmek adına yapılan bir işlemin sonrasında geri dönüşü olmayan sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kendinizi daha güzel ve mutlu hissetmek için yaptırdığınız bir işlem sonrasında sağlık sorunları yaşamamak ve istenilen etkiyi elde etmek için uygulamanızı bir bilene yaptırmanızı öneriyorum.  Botoks ve dolgu uygulamasının eğitimini alan ve uygulama yetkisi olan uzmanlık alanları ; estetik ve plastik cerrahi uzmanları ile dermatoloji uzmanlarıdır.

Kendinizi daha güzel görmek için yaptırmak istediğiniz bir uygulamanın, sağlığınızı olumsuz etkilemesine neden olmamak için işin uzmanı doktorlara danışın.

Op.Dr.Ercan Demirbağ

www.ercandemirbag.com