HomeMagazinÜNLÜ YÖNETMEN HAYATINI KAYBETTİ!

ÜNLÜ YÖNETMEN HAYATINI KAYBETTİ!

ÜNLÜ YÖNETMEN HAYATINI KAYBETTİ!

1960’lı yıllarda Türk sinemasına unutulmaz eserler katan ünlü yönetmen Ertem Göreç’ten acı haber geldi. “Karanlıkta Uyananlar” ve “Otobüs Yolcuları” gibi filmleriyle hafızalara kazınan Ertem Göreç, 90 yaşında hayatını kaybetti.

Toplumsal gerçekçi filmleriyle 60’lı yıllara damga vuran “Karanlıkta Uyananlar” ve “Otobüs Yolcuları” gibi unutulmaz eserleri Türk sinemasına katan ünlü yönetmen Ertem Göreç, hayatını kaybetti.

Göreç’in vefatı, Film Yönetmenleri Derneğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Film Yönetmenleri Derneğinin kurucusu ve onur üyesi olan Türkiye sinemasının değerli yönetmeni Ertem Göreç aramızdan ayrılmıştır. Uzun süredir Kartal Yakacık’taki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yaşam Evi’nde kalmakta olan Ertem Göreç’in vasiyeti üzerine naaşı tıp fakültesine verildi.” ifadeleriyle duyuruldu.

Usta yönetmenin vefatının ardından kültür sanat dünyasından birçok isim sosyal medya hesaplarından üzüntülerini dile getirdi.

önetmen Mesut Uçakan, duygularını şu sözlerle ifade etti:

“Ertem Göreç… Centilmen bir yönetmen, sıcak bir dosttu. Günü doldu, onu da aldılar bu yalancı dünyadan. Bu kadar elle tutulur bir ölümü görür de senin yalanlarına nasıl hala meftun olur insanlar ey dünya? Rabbim rahmetiyle muamele buyursun.”

Sinema yazarı Suat Köçer de sosyal medya hesabından, “Şu sıra ne çok kayıp duyduk. ‘Otobüs Yolcuları’ ve ‘Karanlıkta Uyananlar’ gibi önemli filmlere imza atan, yönetmen Ertem Göreç, dün vefat etmiş. Ölümünün sessizliği ayrıca üzücü. Allah rahmet eylesin.” ifadelerine kullandı.

Sinema yazarı Barış Saydam ise üzüntüsünü, “Ertem Göreç dün gece vefat etmiş. Herkes yönetmenliğini bilir Ertem Hoca’nın. Ama Türk sinemasının hafızalarından biriydi. Tüm sektörü, Yeşilçam kültürünü, o dönemi dinleyecek kimsemiz kalmıyor yavaş yavaş. Bir dönem tamamen kapanıyor.” sözleriyle dile getirdi.