HomeMagazinTİYATROYU EVE TAŞIYORLAR

TİYATROYU EVE TAŞIYORLAR

TİYATROYU EVE TAŞIYORLAR

“Hayat eve sığar; fakat sanat evden taşar!” sloganıyla yola çıkan tiyatro sanatçıları dünyada bir ilk örneğe imza atıyor.

İzleyicilerin tiyatro oyunları ve televizyon dizilerinden tanıdığı sevilen oyuncular Taner Rumeli, Mesut Yılmaz, oyuncu-yönetmen Altuğ Görgü ve yazar Emrah Aktürk Corona sebebiyle tüm dünyanın eve kapandığı bu süreçte bir ilke imza atarak bir yerli bir yabancı 2 oyunla tiyatro perdesini dijitalde açıyor.

“Evde kal” çağrısına riayet eden #EvindeTiyatro ekibi, kendi evlerinin bir bölümünü oyunun sahnesi olarak dekore ettikleri ve özel bir teknikle eş zamanlı yayınla yine tasarlanmış bir sahne üzerinde dijital sahnelenme üzerine yönetilen 2 oyunla #EvindeTiyatro’yu hayata geçiriyorlar.

Provaları devam eden, röportaj ve provalardan kesitlerden oluşacak videoları dijital mecra adreslerinden paylaşılacak olan oyunları izleyiciler sadece canlı yayınlandığı süreçte izleyebilecek.

BİR İLK DAHA: DİJİTAL MECRALAR ÜZERİNDEN TURNE

Dünyada ilk örnek olacak bu projede bir ilk daha yaşanacak. #EvindeTiyatro ekibi, dijital platformlardaki yayın yapılabilen farklı mecraları (Youtube, Instagram, Facebook,.. vb) tıpkı farklı şehirlerdeki salonlar gibi kullanarak dijital turneye çıkacaklar. Önceden duyuracakları tarihlerde ve mecrada izleyici oyunu o mecrada canlı olarak izleyebilecek.

“Değişen dünya sistemi ile birlikte, hayatın birçok alanında olduğu gibi tiyatro sanatı da kesintiye uğramıştır. Fakat tiyatro sanatı tarih boyunca nice kriz görmüş ve her birini yenilenerek atlatmış bir sanat dalıdır. Hayat eve sığmakta, fakat sanat evden taşmaktadır. Bu bakımdan dünyayı saran hastalığın gölgesinden kurtulup, profesyonel olarak kaleme alınmış tiyatro metinlerinin oyuncular tarafından dijital ortamda sahnelenmesi ve hatta dijital platformlar üzerinden turne yapacakları yeni bir arayış ve dünyada bir ilk örnektir #EvindeTiyatro.” şeklinde çıkış hikayelerini de anlatan sanatçılar, kısa bir süre içinde oyun takvimini izleyici ile sosyal medya adresleri üzerinden paylaşıp dijitalde perde açarak bir ilke imza atacaklar.