HomeMedyaTESCİLLİ GÜZEL TUĞÇE ARAL’DAN AFGAN KADIN VE ÇOCUKLARA DESTEK!

TESCİLLİ GÜZEL TUĞÇE ARAL’DAN AFGAN KADIN VE ÇOCUKLARA DESTEK!

TESCİLLİ GÜZEL TUĞÇE ARAL’DAN AFGAN KADIN VE ÇOCUKLARA DESTEK!

Tuğçe Aral, Taliban rejimindeki Afgan kadınlar ve çocuklar için seslendi: “Mağdur kadınların ülkesi, ırkı, dini, mezhebi yoktur, empati yapın lütfen!”

Taliban’ın Afganistan’ın yönetimini ele geçirmesiyle kadınlara yönelik acımasız kural ve cezaları her geçen gün içimizi acıtıyor. Geçtiğimiz günlerde Afgan halkının Taliban’dan kurtulmak için bebeklerini dikenli tellerin üzerinden attığı anlar tüm dünyanın yüreğini sızlattı. Model ve sunucu Tuğçe Aral, bu görüntüler için sessiz kalmadı. Aral, “Ülkemiz çocuklarının yarınlarını yabancılarla paylaşmak, sahillerimizde kötü görüntüler görmek, her gün ismini bile hatırlamayacağımız bir mahallede ‘Türk-Afgan’ gerilimini izlemek elbette acı verici. Yanan ormanlarımızla, sel sularıyla akıp giden onlarca hayatla kahrolmuşken üstelik. Ama içimizi parçalayan trajedinin bir başka boyutu daha göz ardı edilmemeli. İzlediğimiz onca görüntü arasında minik kalbimi paramparça eden 3-5 saniyelik bir görüntü var. Aslında bir sahneden çok, büyük bir insanlık trajedisi. Amerikalı bir askere, tek kolundan tuttuğu 8-10 aylık bebeğini teslim eden bir annenin görüntüsü… Görmediğimiz ne büyük dramlar var kim bilir. Bir anne, abla, bir kız çocuğu o kadın. Hayat ona bebeğini, dilini bile bilmediği bir yabancıya, teslim ettirir halde. İnsanoğlunun tarihsel tüm savaşlarında kadınlar en ağır bedelleri ödemeye devam ediyor. Bir savaşta kocasını, diğerinde evladını kaybediyor. Gün geliyor, bebeğini bir Amerikan askerine teslim ediyor. Lütfen, kadınların yerine koymaya çalışın kendinizi. Afgan kadınlar, tarihin en büyük ızdırabını yaşıyor. Hangi yolculuk, hangi ülke, hangi iş, güç onu teselli edebilir ki?” dedi.

Tuğçe Aral, Afganistan’daki bu zulüm karşısında sessiz kalan herkese empati yapma çağrısında bulundu. Aral, “Bebeğinin kokusundan uzaklaşmak, onunla vedalaşmak dünyadaki en acı durumdan biri. Bu durum karşısında herkes empati yapsın lütfen. Evladınızı bir asker ile kargo uçağına bindirmeye çalıştığınızı düşünün. Mağdur kadının, ülkesi, pasaportu, ırkı, dini yoktur. Kadının gözyaşı gün gelir, dünyayı boğar! Hissetmemiz mümkün değil. Lütfen, düşünün.” diyerek Taliban zulümüne karşı üzüntüsünü dile getirdi.