HomeTv dünyasiSeren Serengil üzen haberi canlı yayında duyurdu!

Seren Serengil üzen haberi canlı yayında duyurdu!

Seren Serengil üzen haberi canlı yayında duyurdu!

Kilo vermek isterken sağlığını kaybeden ve Dumping Sendromu‘na yakalanan Seren Serengil, cuma sabahı ameliyat olacağını açıkladı. ‘Organlarım iflas etmek üzere’ diyen Seren Serengil’in canlı yayındaki açıklamaları dikkat çekti. Uzun süredir dumping sendromuyla mücadele eden Seren Serengil, karaciğer ve pankreasının iflas etmek üzere olduğunu söylemişti. Hafta sonunu hastanede geçiren ve günden güne eriyen Serengil geçtiğimiz gün ölüm riskinin olduğunu da söyleyerek sevenlerini üzmüştü.

“5 SAAT SÜRECEK AMELİYATA GİRECEĞİM”
Seren Serengil, cuma günü 5 saat sürecek bir ameliyata gireceğini açıkladı.

Serengil açıklamasında “Erken ameliyat kararı alındı. Bir buçuk ay damardan beslenecektim ama ilerleme olmadığı için beklemek doğru değilmiş. Cuma sabahı ameliyat oluyorum. Zor bir ameliyat olacağını söylediler. Vücut kaldıramayabilirmiş… Çok korkuyorum!

‘Ameliyat masasında kalabilirsin’ dediler. Her şey kötü gidebilir. Kan organlarıma gitmiyor” diyerek sevenlerini üzdü.

SEREN SERENGİL’İN HASTALIĞI NE?
Seren Serengil, mide küçültme ameliyatı sonrası damping sendromuna yakalanmıştı. Karaciğerini kaybetmek üzere olduğunu söyleyen Serengil, “Yavaş Yavaş eriyorum. 6 ayda 4.5 cm boyumdan gitmiş. Ameliyat olmazsam 1 yıl içinde resmen yok olacağım. Çok kilolu olmayanlar asla yaptırmasınlar çok kötü bir durum..” diyerek durumunun ciddiyetini açıklamıştı.

DAMPİNG SENDROMU NEDİR ?
Gastrektomi sonrasında yani mide küçültme ameliyatlarının sonrasında hastalarda sıklıkla gözlemlenen bir sağlık problemidir. Özofagus cerrahisi geçirmiş olan kişilerde de gözlemlenebilmektedir. Dumping sendromu, tüketilen besinlerin sindirilmeden hızlı bir şekilde ince bağırsağa ulaşması sebebi ile oluşmaktadır.

Genel olarak gıdalar tüketildikten yaklaşık 2 ile 3 saat aralığında ince bağırsağa ulaşmaktadır. Dumping Sendromu yaşayan kişilerde bu süreç 10 ile 30 dakika aralığında gerçekleşir ve kişilerde ishal, kramp gibi semptomların oluşmasına sebep olur.